LPS Bacău

Acasă » Activități sportive » BADMINTON- Cupa României și Campionatul Național pe Echipe U19

BADMINTON- Cupa României și Campionatul Național pe Echipe U19

În perioada 25-27 Aprilie s-au desfășurat la Timișoara două din cele mai importante competiții ale anului.

ade23

Bacăul și, implicit, liceul nostru au fost reprezentate cu succes de sportiva Adelina Marin (9A). Ea a reușit să câștige primul loc atât la simplu fete, întâlnindu-se în finală cu timișoreanca Andra Olariu, cât și la dublu fete, având-o drept coechipieră pe Cătălina Simionescu (Galați).

La competiția pe echipe, titlul național a fost cucerit de gălățeni. Adelina Marin a jucat de această dată pentru echipa  CSU Galați, pentru că Bacăul nu are destui sportivi în acest domeniu. Alături de Adelina, a participant și alt reprezentant al Bacăului, Matei Droancă. Acesta a cucerit, de asemenea, medalia de aur la simplu băieți. Cei doi sportivi sunt pregătiți de antrenorul Bogdan Milon, care de-a lungul anilor a obținut rezultate notabile pentru Bacău dar si pentru Romani , cu diferiți sportivi.

” M-am simțit minunat la această competiție și sunt mândră de mine pentru că am reușit să câștig aurul la două din trei probe, mai ales pentru că este și primul meu an la categoria U19. Mi-a fost dată încă o șansă pentru a-mi confirma mie că prin antrenament și seriozitate poți face performanță în orice domeniu!